Jak zapewnia Marcin Kasza, Prezes Zarządu ORLEN Projekt, miejsca pracy zostaną zachowane, nie ma także planów na relokację pracowników do innych miast. Z kolei ENERGOP to renomowany producent rurociągów przesyłowych, którego specjalizacją są instalacje dla sektora rafineryjnego, petrochemicznego i chemicznego. PGNiG GAZOPROJEKT zaś współpracuje obecnie z ORLEN Projekt w zakresie realizacji usług inżynierskich. ORLEN Projekt i ENERGA Invest, spółki z Grupy Kapitałowej ORLEN, w ramach zawartej umowy ramowej, wspólnie realizują zamówienia m.in.
Była odpowiedzialna choćby za budowę wiaty rozładunkowej WR2, modernizację systemu opalania pieców instalacji Reforming V i węzła DEWAXINGU. ORLEN Projekt prowadzi projekty inwestycyjne EPC (Engineering, Procurement, Construction), obejmujące wykonywanie dokumentacji projektowej na wszystkich etapach procesu inwestycyjnego, zakup dóbr inwestycyjnych oraz realizację i uruchomienie inwestycji. Spółka specjalizuje się w optymalizacji procesów, działając na zlecenie inwestora, co obniża koszt wykonywanych zadań.
Ponadto oprócz samych rurociągów ENERGOP zajmuje się również tworzeniem konstrukcji stalowych, zbiorników i elementów towarzyszące instalacjom rurociągowym. Przy czym spółka zajmuje się zarówno prefabrykacją, jak i kompletnym montażem powstałych instalacji. ORLEN Projekt podpisał z ENERGĄ umowę w sprawie przejęcia 100 proc. Integracja działalności projektowej Grupy pozwoli wzmocnić tę linię biznesową i w pełni wykorzystać szansę, jaką daje realizowany do 2030 roku program inwestycyjny o wartości 320 mld zł. – Realizacja inwestycji w GPZ-3, kluczowej dla bezpieczeństwa elektroenergetycznego Zakładu Produkcyjnego w Płocku, to potwierdzenie, że z sukcesem zintegrowaliśmy spółki projektowe, w pełni wykorzystując ich kompetencje i doświadczenie. Zbudowaliśmy zespół ekspertów wykwalifikowanych w projektowaniu nowoczesnych inwestycji, których jakość pracy jest na najwyższym poziomie – mówi Marcin Kasza, Prezes Zarządu ORLEN Projekt.
– Połączenie ORLEN Projekt i Energa Invest oznacza powstanie silnego podmiotu, który będzie świadczył usługi projektowe w kluczowych segmentach działalności Grupy ORLEN. Jednym z tych obszarów jest rozwój nowoczesnej energetyki, na który, zgodnie ze strategią, koncern planuje przeznaczyć do końca 2030 r. ORLEN Projekt specjalizuje się w projektach EPC (ang. Engineering, Procurement, Construction). Obejmują one opracowanie dokumentacji projektowej wszystkich etapów procesu inwestycyjnego, zakup dóbr inwestycyjnych, a także uruchomienie inwestycji. Zakończona sukcesem konsolidacja spółek ORLEN Projekt i Energa Invest pozwoli Grupie Kapitałowej ORLEN Projekt jeszcze efektywniej wykonywać wspomniane zadania oraz znacząco pomoże w 5 Cechy emocjonalne odnoszących sukcesy przedsiębiorców realizacji przez koncern strategii ORLEN2030.
W 2022 roku ORLEN Projekt, jako jeden z niewielu podmiotów branży projektowo-wykonawczej uzyskał Świadectwo Bezpieczeństwa Przemysłowego. Wydany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego dokument ułatwi spółce pozyskanie nowych zamówień i jej dalszy, dynamiczny rozwój. Jej urodziny pracownicy uczcili hucznie – były uroczyste wystąpienia, podsumowania dotychczasowych sukcesów i odznaki dla zasłużonych. Spotkanie w Centrum Konferencyjnym Domu Technika w Płocku stało się również okazją do przedstawienia zadań jakie czekają spółkę w najbliższym czasie. Uczestnicy III edycji mają przed sobą wymagające miesiące, pełne zajęć praktycznych, wizyt studyjnych i spotkań z liderami branży. Ich sukces może przełożyć się na przyszłość sektora wodoru, który w nadchodzących latach stanie się jednym z filarów zielonej transformacji.
Połączenie spółek projektowych nastąpiło przez przeniesienie całego majątku Energa Invest do ORLEN Projekt, który już wcześniej posiadał 100 proc. ORLEN Projekt specjalizuje się w projektach EPC (ang. Engineering, Procurement, Construction), obejmujących opracowanie dokumentacji projektowej wszystkich etapów procesu inwestycyjnego, zakup dóbr inwestycyjnych a także uruchomienie inwestycji. Pozwala to na optymalizację kosztów wykonywanych zadań inwestycyjnych po stronie inwestora.
Dołączając do Grupy ORLEN, ENERGOP staje się częścią silnego, dynamicznie rozwijającego się koncernu, który gwarantuje spółce i jej pracownikom stabilny portfel zamówień EUR/USD: para walutowa jest handlowana poniżej znaku (6/8) oraz możliwość dalszego wzmacniania kompetencji – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN. ORLEN Projekt podpisał z Agencją Rozwoju Przemysłu umowę warunkową zakupu 74,11 procent udziałów spółki ENERGOP z siedzibą w Sochaczewie. ENERGOP to doświadczony producent rurociągów przemysłowych, jego specjalizacją są instalacje dla sektora rafineryjnego, petrochemicznego i chemicznego.
Dla nas to dodatkowe zabezpieczenie dla prowadzonych przez nas projektów inwestycyjnych More Companies Are Accepting Bitcoin, Including Paypal And Xbox – mówi Marcin Kasza, Prezes Zarządu ORLEN Projekt. Celem ORLEN Projekt Česká Republika będzie kompleksowa realizacja projektów instalacji rafineryjnych, petrochemicznych, energetycznych oraz związanych z ochroną środowiska na rynku czeskim. ENERGOP to z kolei renomowany producent rurociągów przesyłowych, którego specjalizacją są instalacje dla sektora rafineryjnego, petrochemicznego i chemicznego.
Grupa ORLEN zbudowała Główny Punkt Zasilania (GPZ-3) w Zakładzie Elektrociepłowni w Płocku. To jedna z największych tego typu inwestycji w Polsce, zrealizowana w ramach wewnętrznego systemu dystrybucji energii elektrycznej i jedna z większych w Europie. Nowo powstały punkt zasilania zwiększy bezpieczeństwo elektroenergetyczne instalacji produkcyjnych oraz umożliwi dystrybucję energii elektrycznej niezbędnej do rozbudowy płockiego zakładu, w tym infrastruktury realizowanej w ramach Programu Rozwoju Petrochemii. Na potrzeby inwestycji powstało łącznie 15 kilometrów nowych tras kablowych o napięciu 110kV.
Pozostałe udziały należą do Skarbu Państwa, reprezentowanego przez Ministerstwo Aktywów Państwowych. W ramach podpisanej umowy – oprócz budowy „pod klucz” instalacji TGTU III, ORLEN Projekt wykona również kompletną infrastrukturę umożliwiającą pracę instalacji podstawowej, m.in. Rozdzielnie, akumulatornię i stacje transformatorowe umiejscowione w nowopowstającym dwukondygnacyjnym budynku.